Zöldkártyák az ingatlanokhoz
Zöldkártyák az ingatlanokhoz
Nincs hozzászólás a(z) Zöldkártyák az ingatlanokhoz bejegyzéshezEz év elejétől kötelező elkészíttetni az energiatanúsítványt, minden 50 négyzetméternél nagyobb lakás adásvétele, illetve egy évnél hosszabb idejű bérbeadása előtt. A cél az, hogy a lakás energiafogyasztásának megismerésével is olyan beavatkozásra késztesse az állam a tulajdonosokat, amely csökkenti az energia felhasználását.
Az energiatanúsítvány lényege: felmérés után kiszámolja a szakértő, hogy négyzetméterenként és évente mennyi energiát fogyaszt a lakás fűtésre. A fajlagos fogyasztás – akár a háztartási gépeknél – egy A+-tól I-ig tartó jelet kap. Az alap a C-kategória, új lakás nem kaphat építési engedélyt, ha nem felel meg ennek a követelménynek.
A magyar átlagos lakás F-kategóriás, vagyis az éves fajlagos fogyasztása 240-300 kilowattóra négyzetméterenként.
Magyarországon jelenleg mintegy 4 millió lakás található, ezek kétharmada családi ház, amely azért rossz arány, mivel – a nagy hűlő felület miatt – az ilyen lakások fogyasztják a legtöbb energiát. Becslések szerint a lakások 24 százalékában vannak korszerű nyílászárók, de a fűtését csak 16 százalékuknak újították fel.
A kormány januártól hatályos lakásépítési – szocpol – támogatásról szóló rendelete is tartalmaz szabályokat az épületek energiafogyasztására. A vásárolni kívánt új lakás négyzetméterenkénti ára nem haladhatja meg a 300 ezer forintot, de alacsony fogyasztású lakás esetén elérheti a 350 ezer forintot. Alacsony fogyasztású az a lakás, amely legfeljebb 25 kilowattórát fogyaszt négyzetméterenként évente.
A rendelet a gyermekek számától és a lakás alapterületétől függően határozza meg a szocpol összegét. Az A-kategóriás lakásnál ez a támogatás 1,1, az A+ kategóriásnál 1,2, míg az alacsony energiafogyasztásúnál 1,3 szorzóval emelkedik.
Passzívház
A passzívház kifejezés Németországból származik. Ott épültek az első energiatakarékos és szinte teljesen a Nap energiáját felhasználó fűtésű házak. A passzívház egy egyszerű fizikai törvényre, az üvegházhatásra alapozva nyer hőenergiát.
Lényege hogy az épület fűtését a levegő frissen tartásához szükséges légtömeg utánfűtésével, vagy hűtésével érik el, további levegő visszaforgatásának segítsége nélkül.
Az optimális passzívház rendszer kidolgozásához több szempontot kell figyelembe venni. Feltétel a falak, a padló és a tető kiváló szigetelése, szempont továbbá az épület tájolása, az ehhez használt építési anyagok megválasztása, a beépített hőszivattyú fűtési eljárása, valamint a területen hasznosítható természetes energiaforrások kihasználása. Ez által a rendszer a beáramló napenergiát maximálisan kihasználja és a kiáramló hőveszteséget minimalizálja.
A meglehetősen nagy körültekintést és tervezést igénylő végeredmény sokkal kevesebb CO2-t bocsát ki, és költséghatékony megoldása a hőmérséklet szabályozásának. Egy ilyen épület nem fogyaszt többet évente 15 kWh / m2 energiánál.
Leave a comment
You must be logged in to post a comment.